BROFIN na wszelki wypadek...

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

OC/UFGKiedy muszę mieć ubezpieczenie OC?

Jeśli kupujesz nowy samochód, ubezpieczenie OC powinieneś zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji. Jeśli kupujesz samochód używany, najprawdopodobniej jest on już ubezpieczony. Upewnij się, że poprzedni właściciel przekazał Ci polisę OC. Sprawdź, kiedy sona kończy. Pamiętaj, że z dniem zakupu samochodu, jesteś również nowym "właścicielem" jego polisy OC. Nawet jeśli posiadasz pojazd niezarejestrowany - przed wyjazdem nim na drogę publiczną musisz wykupić ubezpieczenie OC

Mam uszkodzony pojazd, którego nie użytkuję. Czy muszę dla niego wykupić polisę OC?

Tak. Obowiązek ubezpieczenia w zakresie OC ciąży na każdym posiadaczu pojazdu zarejestrowanego, niezależnie od stanu technicznego, w jakim znajduje się ten pojazd ani od tego, czy jest on użytkowany.


Czy z posiadaniem pojazdów czasowo wycofanych z ruchu również wiąże się obowiązek ubezpieczenia?

Tak. Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu nie jest tożsame z jego wyrejestrowaniem. Nie eliminuje też całkowicie możliwości powstania szkody związanej z ruchem pojazdu a jedynie je ogranicza (np. podczas wsiadania, wysiadania, czy w wyniku samozapłonu).
W związku z tym czasowe wycofanie pojazdu z ruchu nie zwalnia od obowiązku wykupienia OC.

Co to jest UFG?

Ubezpieczeniowy Funduszu Gwarancyjny zajmuje się wypłatą odszkodowań niewinnym ofiarom wypadków - spowodowanych przez nieubezpieczonych właścicieli pojazdów oraz nieubezpieczonych rolników. Każda z tych grup ma obowiązek posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, popularnie zwane OC. UFG wypłaca również odszkodowania osobom poszkodowanym, w przypadku gdy sprawca wypadku drogowego uciekł z miejsca zdarzenia i jest nieznany.


Opłaty karne za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2014 roku:

% opłaty

Przerwa dni:

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy

Pozostłe pojazdy

OC rolnika

100%

pow. 14 dni

3 360 zł

5 040 zł

560 zł

170 zł

50%

4 - 14 dni

1 680 zł

2 520 zl

280 zł

20%

do 3 dni

670 zł

1010 zł

110 zł

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego